а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

на'ртен

на'ртениот
Вид збор: Придавка
Што има 'ртулци, што е со 'ртулци.
Примери:
Пожелно е да се садат на'ртени комипири.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи