а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

му

Вид збор: Заменка
1. Кратка форма за индиректен објект од личните заменки тој, он; се употребува сама или со долгата форма - нему му.
Англиски: him
Примери:
Нему му ја остави куќата.
Му рече.
2. Посвојно значење: татко му (неговиот татко), мајка му, баба му, сестра му.
Англиски: his
FlexiMac
 менување на македонски глаголи