а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мушта

мн. мушти
Вид збор: Именка, женски род
1. Заоблен чекан со кој чевларите ја набиваат кожата.
Албански: çekan i rrumbullakët
2. Штица за пеглање кај кројачите.
Англиски: ironing board Албански: drasë për hekurosje