а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мушне

мушнат; мушни, мушнете; мушнав, мушнаа; мушнал; мушнат; (ќе) мушнев, (ќе) мушнеа; (ќе) мушнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11828
1. турне, удри
Англиски: hit Албански: godas
Примери:
Го мушна со кундакот.
2. (се мушне) Влезе или излезе крадешкум, незабележано, се провре.
Англиски: slip Албански: përvidhem
Примери:
Cе мушна во собата.
Сака да се мушне.
Се мушнале во грмушката.
Се мушнав низ вагоните и избегав.
Изведенки
1. мушнува несв.
(се) мушнуваат
2. мушнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК