а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мушмула

мн. мушмули
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 31979
1. Овошно дрво со ниско стебло или поголема грмушка со мали тркалезни плодови со многу семки што се јадат откако ќе омекнат.
Латински: Mespilus germanica Англиски: medlar Турски: muşmula Албански: mushmollë
Употреба: Ботаника
2. Плодот од тоа дрво.
Англиски: medlar Албански: mushmollë
Употреба: Ботаника , Гастрономија