а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мушавере

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 43019
договор, советување
Англиски: consultation Турски: müşavere
Употреба: Архаизам
Примери:
Прават мушавере.