а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

муцне

муцнат; муцни, муцнете; муцнав, муцнаа; муцнал; муцнат; (ќе) муцнев, (ќе) муцнеа; (ќе) муцнел
Вид збор: Глагол, свршен
1. промрмори, прозбори
Англиски: stir Албански: filloj të murmurit
Примери:
Hи збор повеќе да не си муцнал.
2. Произнесе извик со cтегање на усните и повлекување на воздухот на внатре, слично на извикот муц.
Англиски: stir Албански: llokoçit
Изрази
Ќе ми муцнеш - ништо не ми можеш.