а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

муце

мн. муциња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 17728
муцка
Англиски: snout
Употреба: Деминутив , Зоологија , Хипокористика
Примери:
Го допре муцето до мечката.
Муцињата им беатопли и влажни.