а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

муф

мн. муфови
Вид збор: Именка, машки род
1. Дел од женска облека, едноделна ракавица (најчесто од крзно) со отвори од двете страни, за греење на рацете.
Англиски: muff Албански: dorezë, pjes e veshjes femërore
Примери:
Си ги стопли рацете во муфот.
2. Цилиндричен дел за поврзување на две цевки.
Англиски: sleeve Германски: Muffe Албански: muf, mëngë
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи