а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мутав

мн. мутави
Вид збор: Именка, машки род
Постилка или покривка од козина.
Англиски: cover Турски: mutaf
Примери:
Го покри со парче мутав.
Долго го ткаеше невестинскиот мутав.
Изведенки
мутавче ср.
мн. мутавчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи