а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мустаќ

мн. мустаќи
Вид збор: Именка, машки род
1. (обично во мн.) Долги влакна израснати над горната усна кај мажите.
Англиски: mustache Албански: mustaqe
Примери:
Едниот мустаќ му беше подолг.
црни мустаќи
Ги избричи мустаќите.
Долги проникнати влакна на усните на животни.
2. Пипала околу устата на риба, рак и др.
Англиски: tentacle Албански: mustaqe
Употреба: Зоологија
3. Прекар за човек со мустаќи.
Албански: musteçok
Употреба: Преносно значење
Примери:
Перо Мустаќ
Изрази
Се смее под мустаќ - незабележливо, скришум се смее се потсмева.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи