а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мустаќест

мустаќести
Вид збор: Придавка
Што има (големи) мустаќи.
Примери:
Мустаќесто лице.
Мустаќест момчак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи