а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мурдарлак

мн. мурдарлаци
Вид збор: Именка, машки род
неуредност, нечистотија
Употреба: Разговорно
Примери:
Говедата беа болни, заразени од мурдарлак.
Не сака да ги гледа ваквите мурдарлаци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи