а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мургав

мургави
Вид збор: Придавка
Со темен тен, црномурен, темен.
Англиски: darkish
Примери:
Му пребледе мургавото лице.
Мургава девојка.
Беа мургави од прав.
Мургава крава.
Изведенки
мургавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи