а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мураќип

Вид збор: Именка, машки род
Мастило за пишување, црнило, туш.
Англиски: ink Турски: mürekkep
Употреба: Архаизам
Примери:
Испишан е со блед мураќип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи