а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мураќиплија

Вид збор: Придавка
мастилен
Употреба: Архаизам
Примери:
Пишува со молив мураќиплија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи