а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мунѕоса

мунѕосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Прекори, искара, проколне.
Англиски: curse
Примери:
Таа ми го мунѕоса животот.
Милозливо го мунѕоса.
Изведенки
1. мунѕосува несв.
мунѕосуваат
2. мунѕосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи