а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мунѕа

мн. мунѕи
Вид збор: Именка, женски род
Прекор, незлонамерен подбив или клетва; подбивен гест.
Англиски: derision
Примери:
Стариците ја испратија со мунѕи.
Му пушти лоша мунѕа.
Децата му правеа мунѕи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи