а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

муниција

(едн.) муницијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3154
Куршуми и други експлозивни убојни средства.
Англиски: ammunition
Употреба: Воен термин
Примери:
Боева муниција.
Маневарска муниција.
Фабрика за муниција.
Немавме муниција за пушките.
Штеди муниција.
Изведенки
мунициски прид.
муницискиот
Пример: Мунициски магацин. Мунициска кола.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК