а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мундир

мн. мундири
Вид збор: Именка, машки род
Вид горна облека, капут, како дел од службена (најчесто војничка) облека.
Англиски: uniform
Примери:
Таква боја имаат старите мудири на гарнизонските војници.
Изведенки
мундирски прид.
мундирскиот
Пример: мундирска еполета
FlexiMac
 менување на македонски глаголи