а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мунгос

мн. мунгоси
Вид збор: Именка, машки род
Вид глодар, сличен на мачка или куна, кој ги уништува змиите.
Латински: Mungo mungos Англиски: mongoose
Употреба: Зоологија
Примери:
Мунгосите ги истребиле змиите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи