а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мунасип

Вид збор: Прилог
умесно, добро, згодно, правилно
Англиски: suitable Турски: münasip
Употреба: Архаизам
Примери:
Имотот го поделија како што најдоа мунасип старците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи