а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мумла

мумлаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Испушта неразбирливи гласови (обично за мечка).
Англиски: mumble
Примери:
Го допре муцето до главата на мечката и почна пискливо да мумла.
Таа врти околу стожерот и тивко мумла.
Изведенки
мумлање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи