а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мумија

мн. мумии
Вид збор: Именка, женски род
1. Труп зачуван од распаѓање со балсамирање.
Англиски: mummy Турски: mumya Албански: mumje
2. Физички и умствено слаб и неподвижен човек.
Албански: mumje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Мумија се сторил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи