а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мумификација

мн. мумификации
Вид збор: Именка, женски род
Постапка за правење мумија, балсамирање и препарирање на трупови.
Англиски: mummification
Примери:
Процес на мумификација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи