а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мултиплицира

мултиплицираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Умножува, множи, зголемува број на нешто.
Англиски: multiply
Употреба: Математика
Примери:
Понекогаш во поентата целиот настан се мултиплицира.
Песните ја мултиплицираат основната тема.
Изведенки
мултиплицирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи