а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мултипликација

мн. мултипликации
Вид збор: Именка, женски род
Умножување, зголемување на бројот на нешто.
Англиски: multiplication
Употреба: Математика
Примери:
Мултипликација на несреќи.
Хомонимијата е во основата на семантичката мултипликација на речничкиот фонд.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи