а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мултинационален

мултинационални
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на повеќе земји.
Англиски: multinational
Употреба: Дипломатија
Примери:
мултинационален договор
мултинационален капитал
2. Што се однесува на повеќе националности.
Англиски: multinational
Примери:
мултинационална држава
FlexiMac
 менување на македонски глаголи