а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мултимилионер

мн. мултимилионери
Вид збор: Именка, машки род
Лице што поседува повеќе милиони.
Англиски: multimillionaire
Изведенки
мултимилионерски прид.
мултимилионерскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи