а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мултимедијален

мултимедијалниот
Вид збор: Придавка
Повеќемедијален, што се служи со неколку техники за репродукцијата и пренесувањето на комуникациите.
Примери:
Премиерата на мултимедијалниот балет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи