а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мултилингвален

мултилингвалниот
Вид збор: Придавка
Што е на повеќе јазици.
Англиски: multilingual
Употреба: Лингвистика
Примери:
мултилингвален речник
Изведенки
1. мултилингвално прил.
2. мултилингвалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи