а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мултилатерален

мултилатерални
Вид збор: Придавка
Договор, конференција, состанок во којшто учествуваат три или повеќе страни.
Англиски: multilateral
Употреба: Дипломатија
Примери:
Мултилатерална спогодба за нуклеарното оружје.
Изведенки
1. мултилатерално прил.
2. мултилатералност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи