а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мултикултура

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Постоење, проникнување на повеќе форми на културен живот во една општествена средина.
Англиски: multiculture
Употреба: Политика
Примери:
Таа е дел од канадската мултикултура.
Изведенки
1. мултикултурен прид.
мултикултурни
2. мултикултурност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи