а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мултиетнички

мултиетнички
Вид збор: Придавка
Што е составено од повеќе етникуми, повеќе народности.
Англиски: multi-ethnic
Употреба: Политика
Примери:
Тоа служи како пример за изградба на мултиетничко општество.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи