а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мултидисциплинарен

мултидисциплинарниот
Вид збор: Придавка
Повеќедисциплинарен, што бара вклучување на повеќе научни дисциплини за неговата реализација.
Англиски: multidisciplinary
Примери:
Трудот претставува мултидисциплинарна синтеза.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи