а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мулк

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Недвижен имот; облик на приватна сопственост на земја во феудализмот.
Англиски: estate Турски: mülk
Употреба: Економија , Историја
Примери:
Имам малу мулк и некоја пара.
Нема мулк.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи