а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мулине

мн. мулинеа
Вид збор: Именка, среден род
Конец од една, две или повеќе нитки што може да се двојат, за везење и општо за рачна работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи