а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

муле

мн. мулиња
Вид збор: Именка, среден род
Домашно животно, копитар, приплод од магаре и кобила.
Латински: Equus mulus Англиски: mule
Употреба: Зоологија
Примери:
Јаваше на муле.
Ги напои мулињата.
Изведенки
1. мулешки прид.
мулешкиот
Што се однеcува на муле.
Пример: Мулешка кожа.
2. муленце ср.
мн. муленца
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи