а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мула

мулата
Вид збор: Именка, машки род
Врховен кадија, судија; угледен, учен човек.
Англиски: mullah Турски: molla
Употреба: Историја , Правда
Примери:
Се собрале кај мулата и барале убиецот да им биде предаден ним.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи