а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мулат

мн. мулати
Вид збор: Именка, машки род
Мелез, човек на кој едниот родител му е белец, а другиот црнец.
Англиски: mulatto
Примери:
Црните луѓе на островот Мартиник се помешани и затоа се викаат мулати.
Изведенки
мулатка ж.
мн. мулатки
Пример: Мулатки се најслатки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи