а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мулазим

мн. мулазими
Вид збор: Именка, машки род
1. турски офицер
Англиски: officer Турски: mülazım Албански: mylazim, oficer turku
Употреба: Воен термин , Историја
2. Млад судски чиновник.
Англиски: junior lawyer Турски: mülazım Албански: nëpunës i ri gjyqësor
Употреба: Историја , Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи