а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

муктар

мн. муктари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18589
Старешина на маало во градот, селски старешина. Платен заштитник на имот и живот.
Англиски: protector Турски: muhtar
Употреба: Административен термин , Историја
Примери:
Се повикуваат муктарите на одделните маала во Конакот.
Оние што не сакале да ја прифатат заштитата на муктарите исчезнувале.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК