а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мукне

мукнат
Вид збор: Глагол, свршен
(еднокр.) од мука
Англиски: moo
Примери:
Нема ништо да лавне, да мукне.
Изведенки
мукнува несв.
мукнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи