а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

музицира

музицираат
Вид збор: Глагол, несвршен
свири
Англиски: make music
Употреба: Музика и танц
Изведенки
музицирање ср.
глаг. им.
Пример: Групно музицирање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи