а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

муза

мн. музи
Вид збор: Именка, женски род
1. Божица, заштитничка на некоја уметноcт или наука, една од деветте Зевсови ќерки.
Англиски: muse Албански: muzë
Употреба: Митологија
Примери:
Признава дека го бере она што го даваат музите.
Музата на поетот.
Музите молчат кога зборува оружјето.
2. Извор на поетско вдахновение и творештво.
Англиски: inspiration Албански: muzë, inspirim
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи