а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мужде

мн. муждиња
Вид збор: Именка, среден род
Подарок за оној кој донел радосна вест.
Англиски: reward Турски: müjde
Примери:
Мислеше како некому да му земе мужде за доаѓањето на ранетиот.
Собира муждиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи