а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

муезин

мн. муезини
Вид збор: Именка, машки род
Исламски извикувач којшто од минарето ги повикува верниците на молитва.
Англиски: muezzin Турски: müezzin
Употреба: Религија
Примери:
Утрото бил разбуден од петелот кој го објавува раѓањето на новиот ден, а веднаш по него се огласил муезинот од соседната џамија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи