а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мудурлук

мн. мудурлаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25826
1. Подрачје на власта на мудурот.
Англиски: district Турски: müdürlük Албански: distrikt i mydyrit
Употреба: Административен термин , Историја
2. Седиште на мудурот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК