а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мудрува

мудруваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се прави мудар, со важност го изнесува своето мислење за да направи впечаток на големо знаење и мудрост.
Англиски: philosophize
Употреба: Иронично
Изведенки
мудрување ср.
мн. мудрувања
глаг. им.
Пример: Времето го трошеше во празни мудрувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи