а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мудроштина

мн. мудроштини
Вид збор: Именка, женски род
1. Мудрост, голема памет, досетливост.
Англиски: ruse Албански: urtësi, mençuri
Примери:
Народната мудроштина.
2. Мудар збор, мудра постапка, досетка.
Албански: mençuri, urtësi
Примери:
Правни мудроштини.
Мудроштините на старите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи